SETENAY BELGELENDİRME
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi
ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
HACCP
CE Belgesi
Hizmet Yeterlilik Belgesi
SETENAY PATENT
Marka Tescili
Patent Tescili
Tasarım Tescili
Coğrafi İşaret Tescili
SETENAY DANIŞMANLIK
Yatırım - Hibe - Teşvik Desteklemeleri
Barkod Tescili
Bandrol Tescili
Telif Hakkı Tescili
Eğitimlerimiz

BASINDA BİZ – Markalaşmak ve Tescilli Marka Haklarına Sahip Çıkmak Konferansı: Risk Analizi ve Doğru Marka Yönetimi Önemli!

BASINDA BİZ – Markalaşmak ve Tescilli Marka Haklarına Sahip Çıkmak Konferansı: Risk Analizi ve Doğru Marka Yönetimi Önemli!

Damla Altınöz, Setenay Patent’in kurucusu ve marka vekili olarak “Markalaşmak ve Tescilli Marka Haklarına Sahip Çıkmak” adlı bir konferans verdi. Konferansta, doğru risk analizi yapmanın öneminden bahsetti ve markanın başvurusunun doğru yapılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, markaların düşük, orta ve yüksek ayırt edici olarak üç kategoriye ayrıldığını belirtti. Gıda ve giyim gibi sektörlerde markaların müşteri kitlesinin karıştırılma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi. Kuyumculuk veya otomotiv gibi sektörlerde ise markaların karıştırılma ihtimalinin daha düşük olduğunu ifade etti.

Konuşmasında marka türlerine de değinen Damla Altınöz, ticaret hizmet markası, garanti markası, tanınmış marka, koruma markası ve ses markası gibi seçenekler olduğunu belirtti. Hangi marka türünün kullanılması gerektiğinin, markanın korunmak istenen yönüne bağlı olduğunu açıkladı.

Ayrıca, başvuruların ve tescillerin sürecinin her zaman geçerli olmadığını ve zaman içinde değişikliklerin olduğunu söyledi. Örneğin, aynı isme sahip bir marka başvurusunun, daha önceki tescil bazında destekleyici bir etken olarak kabul edilmeyeceğini ifade etti.

Damla Altınöz ayrıca, markaların korunması ve analiz sürecinin doğru planlama gerektirdiğini vurguladı. Marka korumasının sadece başvurunun yapılmasıyla tamamlanmadığını, sürekli takip ve izleme gerektiğini belirtti. Aksi takdirde, başka markaların benzer veya aynı isimleri kullanmasıyla haksız rekabetin önüne geçilemeyeceğini ve marka itibarının zedelenebileceğini ifade etti.

Son olarak, markaların kanuna uygun kullanılması gerektiğini ve marka sahiplerinin markalarını aktif bir şekilde kullanmaları gerektiğini söyledi. Kurumların, markaların uygun kullanımını takip etme ve ispat talep etme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Damla Altınöz konferans sonunda katılımcıların sorularını cevapladı.

 

Muhabir : Eray ANCER

https://www.59.com.tr/haber-markalasmak-ve-tescilli-marka-haklarina-sahip-cikmak-konferansi–risk-analizi-ve-dogru-marka-yonetimi-onemli

 

BENZER İÇERİKLER

WhatsApp Image 2023-11-20 at 18.14
WhatsApp Image 2023-10-31 at 03.19
3
WhatsApp Image 2023-10-11 at 20.20
Scroll to Top