SETENAY BELGELENDİRME
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi
ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
HACCP
CE Belgesi
Hizmet Yeterlilik Belgesi
SETENAY PATENT
Marka Tescili
Patent Tescili
Tasarım Tescili
Coğrafi İşaret Tescili
SETENAY DANIŞMANLIK
Yatırım - Hibe - Teşvik Desteklemeleri
Barkod Tescili
Bandrol Tescili
Telif Hakkı Tescili
Eğitimlerimiz

Neden Marka & Patent Vekili İle Çalışmalıyım?

Neden Marka & Patent Vekili İle Çalışmalıyım?

Marka ve Patent Vekilleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen yeterlilik sınavlarını başarı ile geçen ve kurumun siciline kayıt olarak sizleri kurum nezdinde temsile yetkili olan kişilerdir.

Marka, tasarım ya da patent tescili başvurudan ibaret değildir. Başvuru dediğimiz işlem maximum 5 dk. gibi bir sürede yapılan bir işlemdir. Evet yanlış duymadınız sadece 5 dk. Başvuru yapmak işte bu kadar basit bir işlemdir. Ancak yapılan her başvuru tescil ile sonuçlanma garantisine sahip değildir. 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu, Uygulama Yönetmelikleri ve İnceleme Kılavuzları göz önünde bulundurularak kurum tarafından yapılan incelemeler sonucunda yayım, kısmi yayın veya ret kararı olmak üzere başvurunuz üç ayrı karara bağlanmaktadır. Bu nedenle tescil işleminize ayırdığınız zaman ve maliyeti riske atmamak adına başvuru öncesinde korumak istediğiniz fonksiyonu en iyi koruyacak tescil türünün belirlenmesi, planlanan başvurunun doğru korumayı sağlaması için uygun sınıflandırmaların tespiti yapılmalıdır. Bununla beraber sizden öncesi yapılmış olan başvuruların / tescillerin doğru incelenmesi ile detaylı bir araştırma yapılması, sürecin planlanarak uygun bir yol haritası çıkarılması ve başvuru sürecinde üçüncü kişiler tarafından başvurunuza yapılabilecek itirazlar göz önüne alındığında çözüm yollarının da belirlenerek bir iş akış şeması çıkartılması gerekmektedir. Ayrıca sizin başvurunuzdan sonra başkaları tarafından sizin başvurunuza benzer yapılabilecek başvuruların tescilinin önüne geçmek için de uzman bir vekil tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Takip etmenin gerekliliğini açıklayan yazımızı “Marka, Tasarım, Patent Başvurularının Takip Edilmesi İhtiyacı” başlığı altında detaylı olarak anlattık.

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi tescil iyi planlanması gereken bir süreçtir. Bu sürecin doğru yönetilmesi sizin ayırdığınız süre ve maliyetin riske atılmasını önlemek ve doğru korumaya sahip olmanız için bir ihtiyaçtır.

 

Nasıl ki herhangi bir yasal süreç başlatmak istediğimizde o sürecin dahil olduğu hukuk branşında uzmanlaşmış bir avukata başvuruyor isek ya da sağlık sorunumuzda şikayetimize uygun bir branşta doktor kontrolüne gidiyor isek, tescil işlemleri için de aynı şekilde doğru teşhis ile doğru süreç yönetimi uzman bir vekil ile sağlanmaktadır.

 

Ağrıyan dişiniz için diş doktoruna mı gideceksiniz, yoksa bir ucunu dişinize bir ucunu kapıya bağladığınız ip ile dişinizi söküp atacak mısınız?  Tercih elbette sizin..

BENZER İÇERİKLER

WhatsApp Image 2023-11-20 at 18.14
3
WhatsApp Image 2023-10-11 at 20.20
WhatsApp Image 2023-06-23 at 02_31_32
Scroll to Top