SETENAY BELGELENDİRME
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi
ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
HACCP
CE Belgesi
Hizmet Yeterlilik Belgesi
SETENAY PATENT
Marka Tescili
Patent Tescili
Tasarım Tescili
Coğrafi İşaret Tescili
SETENAY DANIŞMANLIK
Yatırım - Hibe - Teşvik Desteklemeleri
Barkod Tescili
Bandrol Tescili
Telif Hakkı Tescili
Eğitimlerimiz

Marka, Patent, Faydalı Model Ve Tasarım Tescilleri Arasındaki Fark Nedir? Koruma Kapsamıma En Uygun Olan Tescili Nasıl Belirlerim?

Marka, Patent, Faydalı Model Ve Tasarım Tescilleri Arasındaki Fark Nedir? Koruma Kapsamıma En Uygun Olan Tescili Nasıl Belirlerim?

Çok basit bir örnek ile bu soruyu cevaplıyoruz. Bir çay bardağını düşünelim. Bu çay bardağı daha önce hiç yoktu bunu siz buldunuz. Bu durumda bu bir buluştur, yenilik özelliği vardır ve sanayiye uygulanabilir. Bu durumda bu patent tesciline konudur. Şimdi aynı çay bardağının var olduğunu düşünelim, siz bu bardağa kulp taktınız ve bu sayede fayda sağlayacak yeni bir özellik katarak geliştirdiniz. Bu faydalı model tesciline konudur. Siz var olan çay bardağına farklı bir şekil verdiniz görselliğine dair bir tasarımınız var, bu durumda bu tasarım tesciline konudur. Yine bahsi geçen çay bardağını siz xyz ismi üretiyor, satıyor ya da tamir ediyor iseniz bu marka (isim hakkı) tesciline konudur. İşte siz de bu örnekten yola çıkarak korumak istediğiniz, sahip çıkmak istediğiniz fonksiyonu belirleyerek size en doğru korumayı sağlayacak tescil türünü kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

WhatsApp Image 2023-11-20 at 18.14
3
WhatsApp Image 2023-10-11 at 20.20
WhatsApp Image 2023-06-23 at 02_31_32
Scroll to Top